آموزش کار با افزونه یواست سئو

یواست سئو (Yoast SEO) یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) برای وردپرس است که به شما کمک می‌کند تا محتوای وب‌سایت خود را بهینه‌سازی کنید و رتبه‌بندی بهتری در نتایج جستجوی گوگل و دیگر موتورهای جستجو داشته باشید.

این افزونه دارای 2 نسخه رایگان و پولی است که ما در این مقاله به روش کار با نسخه رایگان افزونه یواست سئو می پردازیم.

آنچه که در این مقاله می خوانید:

نصب افزونه یواست سئو

پیش از آموزش کار با افزونه ی یواست سئو باید آن را نصب کنید. برای نصب این افزونه مراحل زیر را طی کنید:

 1. وارد پیشخوان وردپرس خود شوید و از منوی سمت راست روی گزینه “افزونه ها” و “افزودن افزونه تازه” کلیک کنید و عبارت “Yoast SEO” را سرچ کنید.
نصب افزونه
جستجو افزونه

2. افزونه یواست سئو را پیدا کرده و روی دکمه “هم اکنون نصب نمایید” کلیک کنید و افزونه را نصب و فعال کنید.

افزونه یواست سئو

بعد از نصب و فعالسازی افزونه ، یواست سئو به منوی سمت راست پیشخوان وردپرس شما اضافه می شود.

تنظیمات افزونه یواست سئو

پس از فعال‌سازی افزونه، باید تنظیمات اولیه آن را پیکربندی کنید.

بخش عمومی

در تب پیشخوان اطلاعیه هایی در مورد افزونه یواست سئو ، مشکلات و همچنین اطلاعات مربوط به لایسنس افزونه وجود دارد.

بخش عمومی افزونه یواست سئو

پیکربندی برای اولین بار

این بخش هم مربوط به مراحل نصب خود افزونه است که زمانی که شما افزونه یواست سئو را نصب می کنید این مراحل نصب قدم به قدم را نمایش می دهد.

نصب قدم به قدم افزونه یواست سئو

تنظیمات یواست سئو

در صفحه ی “تنظیمات” افزونه یواست سئو ، 4 بخش اصلی دارد و هر بخش زیر مجموعه هایی دارد که ما به شما توضیح می دهیم.

تنظیمات افزونه یواست سئو

تنظیمات عمومی یواست سئو

این تب دارای 4 زیر مجموعه است:

 • امکانات سایت: بخش امکانات سایت، شامل ابزارها و قابلیت های افزونه ی یواست سئو است که شما می توانید متناسب با نیاز خود هر یک از این ابزارها یا قابلیت ها را فعال و یا غیرفعال کنید.
 • پایه ی سایت: شامل اطلاعاتی در مورد سایت مانند نام وب سایت، نام جایگزین سایت، شعار سایت و موارد دیگر است.
 • نماینده سایت: شامل اطلاعاتی در خصوص صاحب وس سایت، لوگو و نوع سایت (شخصی یا شرکتی) است.
 • ارتباطات سایت: این بخش شامل ابزارها و موتورهای جستجویی است که می توانید وب سایت خود را به آنها متصل کنید.

تنظیمات انواع محتوا یواست سئو

این بخش شامل تنظیمات نمایش همه ی پست تایپ ها (نوشته ها، برگه ها، محصولات و…) می شود.

تنظیمات انواع محتوای یواست سئو
 • صفحه خانه: این بخش شامل تنظیمات نمایش نتیجه ی صفحه اصلی سایت شما در گوگل است که می توانید “عنوان سئو” و “توضیحات متا” را تغییر دهید.
تنظیمات صفحه خانه یواست سئو

عنوان سئو” همان عنوان صفحه یا پستی است که در گوگل نمایش داده می شود که استاندارد آن بین 50 تا 60 کاراکتر است و “توضیح متا” شرح همان صفحه و یا پست است که استاندارد آن بین 150 تا 160 کارامتر . برای اینکه بهتر متوجه این قضیه شوید تصویر زیر را مشاهده کنید که “عنوان سئو” و “توضیح متا” صفحه اصلی رای تم در نتایج گوگل نمایش داده شده است.

سایت رای تم
 • ویدیوها: این بخش شامل تنظیمات نمایش ویدیوهای وب سایت است که می توانید آن را مدیریت کنید.
 • نوشته ها: شامل تنظیماتی در خصوص نمایش نوشته های وب سایت در گوگل است.
 • برگه ها: دارای تنظیمات نمایش برگه ها یا صفحات سایت در گوگل یا دیگر موتورهای جستجو است.
 • محصولات: اگر ووکامرس رو برای سایتتون نصب کرده اید این بخش برای شما نمایش داده می شود و شامل تنظیمات نمایش محصولات وب سایت شما در موتورهای جستجو است.

شما نه تنها تنظیمات نمایش انواع محتواهای وب سایت خود را در نتایج موتورهای جستجو می توانید مدیریت کنید بلکه قادر خواهید بود در نسخه ی پولی افزونه ی یواست سئو تنظیمات نمایش محتوای وب سایت خود را در شبکه های اجتماعی نیز مدیریت کنید.

تنظیمات دسته ها و برچسب ها یواست سئو

این تب دارای زیر شاخه هایی است که ما آنها را بررسی می کنیم:

تنظیمات دسته ها و برچسب های یواست سئو
 • برچسب محصولات: شامل تنظیمات نمایش برچسب محصولات سایت است.
 • برچسب ها: این بخش شامل تنظیمات نمایش برچسب نوشته های سایت شما است.
 • دسته ها: شامل تنظیماتی در خصوص نمایش دسته ها در موتورهای جستجو است.
 • دسته های محصولات: این بخش هم دارای تنظیماتی درباره ی نحوه ی نمایش دسته محصولات سایت است.
 • کلاس های حمل و نقل: این مورد هم تنظیماتی در خصوص نحوه ی نمایش کلاس های حمل و نقل در نتایج موتورهای جستجو دارد.

تنظیمات پیشرفته یواست سئو

تنظیمات بخش پیشرفته ی یواست سئو زیر مجموعه هایی دارد که به آنها می پردازیم:

تنظیمات بخش پیشرفته یواست سئو
 • بهینه سازی خزیدن: بخش “بهینه‌سازی خزیدن” در افزونه یواست سئو به شما کمک می‌کند تا کنترل بیشتری بر نحوه خزیدن و ایندکس کردن صفحات وب‌سایت توسط موتورهای جستجو داشته باشید. با استفاده از این بخش می‌توانید تعیین کنید که کدام صفحات و منابع سایت شما توسط ربات‌های موتورهای جستجو مشاهده و ایندکس شوند و کدام‌ ها نادیده گرفته شوند. این تنظیمات می‌توانند به بهبود سرعت و کارایی خزیدن موتورهای جستجو کمک کنند و در نتیجه تاثیر مثبتی بر SEO سایت شما داشته باشند.
 • مسیر راهنما: این بخش شامل تنظیمات مربوط به مسیر راهنما (Breadcrumbs) سایت شما است. مسیر راهنما به صورت یک نوار ناوبری در بالای صفحه نمایش داده می‌شود و مسیر دسترسی کاربر به صفحه فعلی را نشان می‌دهد.
 • بایگانی های نویسنده: بخش بایگانی‌های نویسنده افزونه یواست سئو به شما امکان می‌دهد تا تنظیمات مرتبط با صفحات بایگانی نویسنده را بهینه‌سازی کنید. این تنظیمات به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا بهتر صفحات بایگانی نویسنده را درک کنند و به کاربران کمک می‌کنند تا به راحتی محتواهای نویسندگان مختلف را پیدا کنند.
 • تاریخ بایگانی: تنظیمات بایگانی تاریخ به شما اجازه می‌دهد تا کنترل بیشتری بر نحوه نمایش و ایندکس شدن صفحات بایگانی تاریخ (آرشیوهای زمانی) داشته باشید. این تنظیمات به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا این صفحات را بهتر درک کنند و به کاربران کمک می‌کنند تا محتوای منتشر شده در بازه‌های زمانی مختلف را پیدا کنند.
 • قالب بایگانی: تنظیمات قالب بایگانی در افزونه یواست سئو به شما این امکان را می‌دهد که قالب‌های عنوان و توضیحات متا برای صفحات بایگانی مختلف وب‌سایت خود را تنظیم کنید.
 • برگه های خاص: این بخش شامل تنظیمات نمایش صفحات داخلی و صفحاتی است که در سایت شما وجود ندارد. یعنی اگر کاربری در سایت شما عبارتی را سرچ کند و محتوای مورد نظر خود را پیدا کند، تنظیمات نمایش صفحات داخلی را نمایش می دهد و اگر صفحه ی موردنظر یافت نشد، تنظیمات نمایش صفحه 404 نمایش داده می شود.
تنظیمات برگه های خاص یواست سئو
 • برگه های رسانه: تنظیمات برگه‌های رسانه افزونه یواست سئو به شما امکان می‌دهد تا نحوه مدیریت و بهینه‌سازی برگه‌های پیوست (Attachment Pages) که وردپرس به طور خودکار برای هر فایل رسانه‌ای (مانند تصاویر، ویدئوها و فایل‌های صوتی) ایجاد می‌کند، کنترل کنید. این تنظیمات می‌توانند به بهبود SEO و از ایجاد محتوای تکراری یا بی‌کیفیت جلوگیری کنند.
 • RSS: تنظیمات RSS به شما امکان می‌دهد تا محتوای RSS خود را بهبود ببخشید و اطلاعات مفیدی را به خوانندگان و موتورهای جستجو ارائه دهید. این تنظیمات شامل عنوان و توضیحات متا، تعداد مطالب نمایش داده شده در هر فید، لینک‌های نویسنده، و غیره می‌شود.

سئو نوشته در افزونه یواست سئو

پس از انجام تنظیمات یواست سئو، نوبت به سئو کردن محتواها و نوشته های سایت می رسد. برای سئو کردن مقالات سایت نخست وارد پیشخوان وردپرس خود شوید و از منوی سمت راست بر روی “نوشته ها” کلیک کرده و روی ویرایش یک نوشته کلیک کنید و اگر نوشته ای در سایت خود ندارید، با کلیک بر روی “نوشته تازه” یک نوشته ایجاد کنید.

برای آشنایی با بخش نوشته ها و ایجاد مقاله جدید می توانید مقاله نحوه ی محتوا گذاری در وردپرس را مطالعه کنید.

پس از نصب و فعالسازی افزونه یواست سئو بر روی وب سایت ، امکانات این افزونه به صفحه ی ویرایش همه محتواهای سایت اضافه می شود و شما می توانید با کمک این افزونه محتواهای سایت خود را سئو کنید.

سئو نوشته با افزونه یواست سئو

الان به بررسی موارد مهم برای سئو کردن نوشته می پردازیم:

 • کلیدواژه کانونی: کلیدواژه کانونی (Focus Keyword) عبارتی است که شما می‌خواهید صفحه یا پست شما برای آن عبارت در موتورهای جستجو رتبه بگیرد. این کلیدواژه باید به طور دقیق انتخاب شود و نشان‌دهنده موضوع اصلی محتوای شما باشد.
کلیدواژه کانونی
 • عنوان سئو: همان عنوان نوشته ی شما در نتایج موتورهای جستجو است. که اطلاعاتش را به صورت پیشفرض از تنظیمات یوست سئو>انواع محتوا>نوشته ها می گیرد که قابل ویرایش است.
عنوان سئو
 • نامک: نامک همان آدرس صفحه ی شماست که بهتر است به صورت انگلیسی نوشته شود.
نامک
 • توضیح متا: توضیح متا یک خلاصه کوتاه و توصیفی از محتوای صفحه است که در نتایج موتورهای جستجو نمایش داده می‌شود. این توضیح نه تنها به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا محتوای صفحه شما را بهتر درک کنند، بلکه به کاربران نیز ایده‌ای درباره موضوع صفحه شما می‌دهد و می‌تواند آن‌ها را تشویق به کلیک کردن روی لینک سایت شما کند.
توضیح متا | Meta Description
 • خوانایی: خوانایی (Readability) به ارزیابی و بهینه‌سازی متن صفحات وب‌ سایت شما از نظر قابلیت فهم و راحتی خواندن برای کاربران می‌پردازد.
خوانایی

این موارد مهم ترین اطلاعات برای سئو یک مقاله یا دیگر محتواهای وب سایت شما است و شما اگر می خواهید در نتایج گوگل سهمی داشته باشید باید این موارد را رعایت کنید و چراغ سئوی مقاله ی خود را سبز کنید.

نتیجه گیری

به طور کلی در این مقاله سعی شد که روش کار با افزونه یواست سئو (Yoast SEO) و تنظیمات آن را یاد بگیرید و بتوانید سایت خود را سئو کرده و در نتایج گوگل به نمایش دربیاورید. اگر سوالی در مورد نحوه ی کار با این افزونه داشتید میتوانید در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *آرین نادمی

عضو تیم تولید محتوا رایتم

۵ مقاله اخیر

۵ مقاله اخیر از این قسمت برای شما در دسترس است