آموزش بکاپ گیری از سایت وردپرس

30 خرداد 1403

بکاپ گیری از سایت وردپرس یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که هر مدیر وبسایت باید به طور منظم انجام دهد. این کار به شما امکان می‌دهد تا در صورت بروز مشکلاتی نظیر هک، خطاهای فنی یا از دست دادن داده‌ها، بتوانید به سرعت سایت خود را به حالت قبلی بازگردانید. در این مقاله، نحوه بکاپ گیری از سایت وردپرس با استفاده از افزونه محبوب داپلیکیتور پرو (Duplicator Pro) که نسخه پولی افزونه داپلیکیتور (Duplicator) است را به شما آموزش خواهیم داد.

بکاپ گیری با افزونه Duplicator Pro

برای بکاپ گیری از سایت وردپرس، وارد بخش “Packages” افزونه شوید و بر روی دکمه “Create New” کلیک کنید تا فایل بکاپ خود را بسازید.

ایجاد بکاپ با افزونه Duplicator Pro

ایجاد بکاپ با افزونه Duplicator Pro

در این بخش شما باید برای ایجاد فایل بکاپ 3 مرحله زیر را طی کنید:

  • مرحله اول (Setup): در این مرحله می‌توانید نامی برای فایل بکاپ خود انتخاب کنید و قالب بکاپ گیری خود را انتخاب کنید که در ادامه به توضیح قالب خواهیم پرداخت. همچنین در بخش “Storage” می توانید مشخص کنید که فایل بکاپ شما کجا ذخیره شود که در حالت پیشفرض در هاست شما و در پوشه “wp-content” ذخیره می شود، البته شما می توانید با زدن بر روی گزینه ی “Add Storage” فضای ذخیره سازی جدیدی برای فایل بکاپ خود اضافه کنید و در بخش “Archive” می توانید انتخاب کنید که از کدام محتواهای سایت شما بکاپ گرفته شود و یا فیلتر کنید تا بکاپ گرفته نشود و بخش آخر “Installer” مربوط به بسته نصبی فایل بکاپ شما می شود که در هنگام بازیابی نسخه پشتیبان سایت خود می توانید از آن استفاده کنید.
مراحل بکاپ گیری با افزونه Duplicator Pro

انجام تنظیمات فایل بکاپ

  • مرحله دوم (Scan): پس از انجام تنظیمات فایل بکاپ در مرحله اول و کلیک بر روی دکمه “Next”، افزونه شروع به اسکن کردن فایل ها و اطلاعات سایت شما می کند و نشان می دهد که آیا از فایل ها و اطلاعات سایت شما به درستی بکاپ گرفته شده است یا خیر، که باید چراغ همه موارد سبز باشد.
مراحل بکاپ گیری با افزونه Duplicator Pro

اسکن کردن سایت توسط افزونه داپلیکیتور پرو

  • مرحله آخر (Build): در آخر بر روی دکمه ی “Build” کلیک می کنید تا فایل بکاپ ایجاد شده توسط افزونه “Duplicator Pro” ساخته شود.

در نهایت پس از طی کردن مراحل بالا فایل بکاپ سایت شما با موفقیت ساخته می شود و شما می توانید فایل پشتیبان سایت خود و بسته نصبی آن را دانلود کنید.

دانلود فایل بکاپ

دانلود فایل بکاپ و بسته نصبی

بخش درون ریزی افزونه Duplicator Pro

بخش درون ریزی یا Import افزونه داپلیکیتور پرو به شما این اجازه را می دهد که فایل بکاپ خود را از 2 طریق درون ریزی کنید:

  • درون ریزی با آپلود کردن فایل بکاپ
  • درون ریزی با لینک فایل بکاپ
بخش درون ریزی افزونه Duplicator Pro

بخش درون ریزی بکاپ افزونه داپلیکیتور پرو

بخش برنامه ها افزونه داپلیکیتور پرو

بخش برنامه ها یا Schedules افزونه Duplicator Pro به شما این امکان را می دهد که به صورت خودکار و در زمان های مشخص از سایت خود بکاپ بگیرید. تنها کافی است بر روی دکمه “Add New” کلیک کنید و برنامه بکاپ گیری خودکار را برای سایت خود تعریف کنید.

بخش برنامه ها افزونه داپلیکیتور پرو

ایجاد برنامه های زمانی برای بکاپ خودکار

بخش حافظه افزونه داپلیکیتور پرو

بخش حافظه یا Storage این افزونه مربوط به فضای ذخیره سازی فایل بکاپ است که شما می توانید با کلیک بر روی دکمه “Add New” فضای ذخیره سازی فایل پشتیبان خود (هاست ، Google Drive ، Dropbox) را تعیین کنید.

بخش حافظه افزونه Duplicator Pro

ایجاد فضای ذخیره سازی دلخواه با افزونه داپلیکیتور پرو

بخش ابزارها افزونه Duplicator Pro

بخش ابزارها یا Tools افزونه داپلیکیتور پرو شامل 3 تب است که تب اول مربوط به اطلاعاتی در مورد سایت و هاست وب سایت است. و بخش دوم مربوط به قالب ها (Template) است که قالب ها همانطور که از نامشان پیداست یک قالب آماده برای نوع بکاپ گیری از سایت شماست. به عنوان مثال شما یک قالب میسازید که تنها از اطلاعات دیتابیس بکاپ تهیه کند و نه از کل اطلاعات سایت و زمانی که قصد تهیه بکاپ را دارید این قالب را انتخاب می کنید تا تنها از اطلاعات دیتابیس شما نسخه پشتیبان تهیه کند. تب آخر این بخش هم مربوط به ریکاوری است.

بخش ابزارها افزونه داپلیکیتور پرو

بخش ابزارها افزونه داپلیکیتور پرو

نتیجه گیری

بکاپ گیری منظم از سایت وردپرس یک ضرورت است که به شما کمک می‌کند تا در برابر مشکلات مختلف، از جمله حملات سایبری، خطاهای انسانی و مشکلات فنی محافظت کنید. با استفاده از افزونه‌های قدرتمند مانند داپلیکیتور پرو، می‌توانید به سادگی و با چند کلیک از سایت خود بکاپ بگیرید و از مزایای متعدد آن بهره‌مند شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *    قالب خبری کاندید